W biznesie istnieje wiele niekwestionowanych, ważnych wartości które jednak powszechnie uważane są za niewymierne a w najlepszym przypadku trudno mierzalne. Zaliczymy do nich np. skuteczność niektórych procesów, ich  jakość czy związane z nimi ryzyko. Czasami trudność pomiaru leży w olbrzymiej pracochłonności przygotowania i obróbki danych, co podważa ekonomiczną celowość takiej analizy. Inną bolączką jest zbyt późna dostępność wyników analizy,  by miały one realny wpływ na związane z nią działania.

Pierwszy krok polega na mierzeniu wszystkiego, co łatwo zmierzyć. Wszystko w porządku jeśli tylko o to chodzi. Drugi krok polega na zlekceważeniu tego, co niełatwo zmierzyć, lub przypisanie temu dowolnej kwantytatywnej wartości. To sztuczne i bałamutne. Trzeci krok to przypuszczenie , że to, czego nie można łatwo zmierzyć, nie jest ważne. To nazywamy ślepotą. Czwarty krok stawiamy wtedy, gdy mówimy, że to czego nie można łatwo zmierzyć , tak naprawdę nie istnieje. I to jest samobójstwo. 

Charles Handy

Trudności te powodują że w Przedsiebiorstwie są obszary starannie owskaźnikowane takie jak produkcja czy procesy logistyczne oraz takie w których ilość i jakość wskaźników jest niewielka. Przykładem mogą być procesy ofertowania czy wdrażania projektów.

Pytaniem jest czy tak być musi i czy ewentualna zmiana tego stanu niesie realne korzyści dla Przedsiębiorstwa?

ISA pozwala na automatyczne zbieranie wielu cennych informacji o działaniach w obszarze uruchamiania produkcji. Bez konieczności pracochłonnej ręcznej rejestracji i analizy. Te informacje stanowią podstawę do skutecznego pomiaru, a w konsekwencji na lokalizowanie „wąskich gardeł” oraz skuteczne doskonalenie procesów, dzięki koncentracji na zagadnieniach gdzie rezerwy są największe.
Zintegrowany moduł Business Intelligence pozwala na szybkie skuteczne analizy danych z wielu punktów widzenia.

Przykładowe analizy

  • Analizy procesu ofertowania: wartościowe i ilościowe wg klientów, liderów, grup produktowych, przyczyn odrzucenia ofert itd.
  • Analizy porównawcze kosztów ofertowych/ normatywnych / rzeczywistych.
  • Analizy reklamacji wg klientów, wyrobów, kodów błędów, gniazd, czasu wystąpienia itd.
  • Analizy błędów produkcyjnych wg klientów, wyrobów, kodów błędów, gniazd, czasu wystąpienia itd.